AS: Agemsoft

E-learning. Obsah, riešenia a LMS systémy.
Novinky

PARÍŽ ...

Mesto francúzskych kráľov, rebelov, umelcov a bohémov z celého sveta. Metropola na brehoch Seiny je skutočnou klenotnicou umeleckých a kultúrnych pamiatok, módy a vzdelania.

História
Paríž bol a stále je dejiskom svetovej histórie. Je to miesto, v ktorom sa fantázia mení na umenie. Kto miluje Paríž, nemôže počas potuliek hľadať len stopy historických udalostí a objavovať pamiatky. Do Paríža je nutné sa vcítiť.

Prvé zmienky o Paríži sú známe už z 3. storočia pred n. l., kedy sa na malom ostrove na Seine usadili Galovia z keltského kmeňa Parisov. Význam bohatej minulosti a udalostí, ktoré zmenili chod dejín Európy, je pre Francúzov zdrojom identity a sebavedomia.

Móda
„Objaviť módu v Paríži“ platilo v 19. storočí a platí to dodnes. Parížska elegancia a móda vzniká na ulici, v kaviarňach či salónoch. Všimnite si Parížanky a ich neopakovateľný štýl. Je na nich jednoducho čosi, čo spôsobuje, že sa móde v Paríži darí.

Cestovanie
Parížsky excelentný systém Métro má 16 liniek. Vlaky premávajú každý deň v niekoľkominútových intervaloch. Loď je síce lacný, ale pomalý spôsob dopravy do centra mesta. Bicykel je však vhodnou alternatívou. Paríž má vybudované cyklistické cesty a cyklisti môžu využívať aj pruhy vyhradené pre autobusy.
 
Jedlo
Paríž je jedným z kulinárskych centier Európy, v ktorom môžete nájsť mnoho prekrásnych reštaurácií s premysleným interiérovým dizajnom. Medzi francúzske špeciality patria dusené mušle, morské slimáky, ustrice a iné plody mora. Samozrejme, patria medzi ne aj tradičné francúzske jedlá z jahňacieho, teľacieho, hovädzieho a bravčového mäsa či šaláty.

Zábava
Nech skúsite čokoľvek, nudiť sa zaručene nebudete. Milovníci hudby môžu zažiť grandióznu operu, alebo zájsť do džezových či kabaretných barov a noc ukončiť v klube hrajúcom salsu alebo house.
 
Pastva pre oči
Z parížskych pamätihodností si určite nenechajte ujsť:

  • Musée du Louvre - jedno z najväčších múzeí na svete. Medzi jeho klenoty patria šperky Ramzesa II., Leonardova Mona Lisa, diela Michelangela, Tiziana a Rafaela.
  • La Tour Eiffel, táto vysoká železná lady (324 metrov) je najfotografovanejšou stavbou na svete a je symbolom Paríža.
  • Notre-Dame, klenot francúzskej gotiky, ak chcete zažiť výnimočný pohľad na Paríž, oplatí sa zdolať 387 schodov na severnej veži.
  • Arc de Triomphe – druhý najväčší víťazný oblúk na svete postavený na pamiatku Napoleonových víťazstiev ponúka výhľad na každú z parížskych štvrtí.
  • Sacré-Cœur – bazilika z 19. storočia postavená na vrchu Montmartre. Aj keď je z nej výhľad prekrásny, život sa odohráva na jej schodoch.
  • Centre Pompidou – centrum moderného umenia. Vďaka svetoznámym výstavám je jednou z najnavštevovanejších parížskych atrakcií.

Nechajte sa pozvať do Paríža aj vy, veď nie nadarmo sa hovorí: Vidieť Paríž a zomrieť.
 
Zapojte sa do VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV a vyhrajte Paríž!