AS: Agemsoft

E-learning. Obsah, riešenia a LMS systémy.
Novinky

OSLO ...

Patrí síce medzi najväčšie európske hlavné mestá, čo sa týka rozlohy, no je najmenšie počtom svojich obyvateľov. V priebehu času sa z vidieckeho sídla stalo skutočne kozmopolitné centrum a metropola Nórska. Oslo si však zachovalo aj status jedného z najzelenších miest, kde ešte stále nájdete nedotknuté lesy a chodníky vedúce k fjordom.

Mesto a pamiatky

Pevnosť Akershus Slott
V Osle nájdete niekoľko hradov a pevností. Jednou z nich je Akershus Slott, ktorej vznik sa datuje do roku 1299, kedy sa Oslo stalo hlavným mestom Nórska. Túto pevnosť dal postaviť kráľ Haakon V. Magnusson. Stredoveké hradby a centrálna veža stále dominujú prímorskej časti Osla. Po veľkom požiari v roku 1624 bola niekdajšia pevnosť prestavaná do podoby renesančného zámku.

Radnica Oslo Radhus
Z radnice Osla je nádherný výhľad na fjord, otvorená bola v roku 1950. Netradične riešená stavba je postavená z pálených tehál a predstavuje modernú dvojvežovú budovu, ktorá dominuje okoliu. Interiér navrhli nórski umelci. Je zdobený freskami, ktoré vyjadrujú nórsku históriu a kultúrne dedičstvo – vikingskú mytológiu. Každý rok sa tu odovzdáva Nobelova cena za mier.

Galéria Nasjonalgalleriet
Galéria uchováva diela vytvorené do roku 1945. Autormi diel sú velikáni ako Gauguin, Picasso, Cézane a El Greco. Nachádzajú sa tu i diela romantických maliarov z19. storočia.

Katedrála Oslo Domkirke
Katedrála Domkirke bola vysvätená v roku 1697. Súčasný barokový interiér sa datuje do roku 1950, keď mesto oslavovalo 900. výročie založenia. Nachádza sa tu sieň s oltárom, kazateľňa a usporadúvajú sa tu pravidelné večerné koncerty.

Múzeum moreplavby Norsk Sjofartsmuseum
Norsk Sjofartsmuseum má vo svojich zbierkach mnoho lodí, od úplne malých až po skutočne veľké plavidlá. Lode zohrali v histórii Nórska dôležitú úlohu, a práve toto múzeum má byť toho svedectvom. Tu nájdete pôvodné vikingské lode, ale aj olejové tankery. V múzeu sa nachádza aj pamätník nórskym námorníkom, ktorí padli počas druhej svetovej vojny.

Parky, príroda, oddych

Park Vigeland
Nóri milujú všetky svoje parky, no ak sa ich spýtate, ktorý by si vybrali, odpoveďou je veľmi často park Vigeland, ktorý je jedinečný svojimi sochami a atmosférou. V tomto parku sa nachádza 192 sôch Gustava Vigelanda, vrátane 14-metrového monolitu, zobrazujúceho 121 zvíjajúcich sa ľudských postáv.

Fjord Oslofjord
Oslofjord je dlhý približne 100 km a spája hlavné mesto Nórska s morom. Nachádzajú sa tu jemné pieskové pláže, ktoré v lete využívajú miestni obyvatelia na rekreáciu.

Nočný život
V Osle nájdete prvotriedne kaviarne a reštaurácie s veľmi bodrou atmosférou. K dispozícii sú aj mnohé bary a kluby, často otvorené až do 4-tej hodiny rannej, kde je možné sa do sýtosti zabaviť. Oslo patrí medzi obľúbené destinácie hudobníkov, hrá sa tu pop, rock, džez ale aj vážna hudba.

Zapojte sa do VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV a vyhrajte letecký zájazd do Londýna.