AS: Agemsoft

E-learning. Obsah, riešenia a LMS systémy.
Novinky

MILÁNO ...

Ekonomický motor Talianska, mekka svetovej módy, druhé najväčšie mesto Talianska. Nachádza sa na severe krajiny v oblasti Lombardia.

Pamiatky
Milánsky dóm (tal. Duomo) - nachádza sa na Piazza del Duomo. Je druhou najväčšou katedrálou v Taliansku. Začali ju stavať v roku 1386 a dokončená bola až o päťsto rokov neskôr. Pýši sa najväčšími slnečnými hodinami na svete a najväčším počtom mramorových sôch.

Sforzovský hrad (tal. Castello Sforzesco) - veľká hradná pevnosť postavená v rokoch 1360-1370 na obranu mesta. Okolo hradu sa nachádzajú priekopy s padacími mostmi. V súčasnosti sa tu nachádza galéria a múzeum. Medzi najvýznamnejšie exponáty patrí mramorová socha Pieta Rondanini Michelangela Buonarottiho či rukopis Leonarda da Vinciho Codex Trivulzianus.

Kostol Panny Márie milostí (tal. Chiesa di Santa Maria delle Grazie) - kostol a kláštor rádu dominikánov v Miláne je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. V severnej časti refektáru (jedálne) sa nachádza nástenná maľba Leonarda da Vinciho Posledná večera.

La Scala - táto operná scéna bola v roku 1778 otvorená ako kráľovské divadlo. Má kapacitu až 3000 návštevníkov.
V La Scale sa odohralo množstvo premiér opier Giuseppe Verdiho, čo len podčiarkuje jej svetové renomé. Výstižné
sú aj Stendhalove slová z roku 1916: „Nič väčšie, nádhernejšie, dojemnejšie a modernejšie som si ani nedokázal predstaviť. Jedinou nevýhodou je, že sa mi už v žiadnej inej opere nebude páčiť.“

Parky
Miláno je taktiež bohaté na parky. Priamo v centre mesta sa nachádza park v štýle anglickej záhrady Parco Sempione obklopujúci Sforzovský hrad. Pre odpočinok od mestského zhonu je ako stvorený. Ďalší z obľúbených parkov je Giardini Pubblici Indro Montanelli nachádzajúci sa pri Prírodovednom múzeu.

Galérie
Výtvarné umenie očarí návštevníkov v galérii Pinacoteca di Brera. Nachádzajú sa tu zbierky slávnych umelcov ako Tiziano, Raffael alebo Rubens. Ďalšia známa galéria v meste je Pinacoteca Ambrosiana, ktorá sídli spoločne s knižnicou pod názvom Biblioteca Ambrosiana v Pallazo dell´Ambrosia.

Svetová móda
Spoznajte mesto, ktoré je považované za taliansku mekku módy, v ktorej svoju kariéru začali zakladatelia značiek Armani, Prada, Dolce & Gabbana, Ferré či Versace. Pravidelne sa tu konajú módne prehliadky pod názvom Milan Fashion Week.

Šport
V Miláne pôsobia dva futbalové kluby - AC Milano a FC Internazionale Milano, ktoré si fanúšikovia môžu vychutnať na domácom štadióne San Siro.

Nechajte sa pozvať do Milána – svetovej metropoly módy, hudby, umenia a športu.

Zapojte sa do VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV a vyhrajte Miláno!