AS: Agemsoft

E-learning. Obsah, riešenia a LMS systémy.
Novinky

ISTANBUL ...

Navštíviť Istanbul znamená ocitnúť sa na skutočne romantickom mieste a chvíľami zaváhať, či to nie je rozprávka z Tisíc a jednej noci.

Gréci mu dali meno Byzantion, Rimania ho pomenovali Konštantínopol. Od osmanských čias sa táto metropola založená na Bospore, prieplave medzi európskou a ázijskou časťou Turecka, nazýva Istanbul a je jediným mestom ležiacim na dvoch kontinentoch: Ázii a Európe. V Istanbule môžete chodiť po uliciach, kde pochodovali križiaci a janičiari, alebo obdivovať majestátne mešity; nakuknúť do sultánovho háremu, alebo hľadať najlepšie zľavy na miestnych trhoviskách.

Oplatí sa vidieť

Topkapi - neprehliadnuteľný sultánsky palác na brehu Bosporu, postavený z červených pálených tehál. Domov Selima Opitého (sultána, čo sa utopil vo vani, potom ako vypil priveľa šampanského), Ibrahima Bláznivého (sultána, čo sa po štyroch rokoch zavretia v neslávnych celách paláca zbláznil), alebo Roxelany, prekrásnej ale krutej družky Süleymana Vznešeného. Obrovské záhrady, hárem, múzeum s množstvom prístupných miestností. Na ploche 700 000 m2 Vás ohúria nazhromaždené poklady: vzácne vázy z obdobia dynastie Ming, diamanty, miniatúry ozdobené briliantmi, maľby a sochy z čistého zlata či striebra. Najvzácnejšia je dýka Topkapi, po ktorej palác pomenovali. Je pozlátená a v rukoväti má vsadený zelený smaragd veľký ako vajce. Na prehliadku paláca sa oplatí rezervovať si pol dňa.

Modrá mešita - dodnes funkčná obrovská mešita so šiestimi minaretmi a neuveriteľnou architektúrou. V mešite padajú lúče slnka cez nespočetné okná na viac ako 20 000 vzácnych fajansových modrých kachličiek, vďaka ktorým dostala aj svoj názov.

Çemberlitaş - jedna z najstarších a najobdivovanejších pamiatok mesta, stĺp postavený cisárom Konštantínom, na oslavu Konštantínopolu ako hlavného mesta Rímskej ríše v roku 330.

Čarovný Bospor - Nočná plavba po Bospore je jednou z najzaujímavejších a určite najromantickejších nočných aktivít v meste, neuveriteľný je výhľad na staré mesto, trblietajúce sa svetlá rybárskych lodí a pomaly premávajúce trajekty. Bospor je považovaný za jednu z najstrategickejších vodných ciest na svete.

Kaviarne, reštaurácie a rušné uličky

Až donedávna bola kaviarenská spoločnosť v Istanbule obmedzená na popíjanie čaju, dym vodnej fajky, alebo pohárik rakije v prednostne mužských čajovniach. Dnes sú kaviarne podobné ako v iných európskych mestách, od tradičných robotníckych, cez študentské pivárne, až po sofistikované kaviarne ponúkajúce trendy nápoje a importovaný alkohol. Po celom meste je množstvo pekární, kde dostanete rôzne typy chlebov. Rybári vo štvrtiach Kadıköy, Karaköy alebo Eminönü predávajú sendviče priamo zo svojich lodí. Reštaurácie podávajú mezes, kebab, alebo ryby za zvukov pouličných muzikantov. Ruch je nekonečný a atmosféra neuveriteľná.

Jedinečné nákupy

Grand Bazár - Kapalı Çarşı - Srdce Istanbulu s kilometrami chodníkov, mešitami, bankami, policajnými stanicami, reštauráciami a dielňami je mestom v meste. Je to najväčší bazár na svete. Pod jednou strechou je vyše štyritisíc obchodov, šesťdesiat ulíc a pracuje tu okolo tridsaťtisíc ľudí. Nakupovať v Istanbule je nezabudnuteľná skúsenosť.

Ak Vás tieto vety o Istanbule aspoň trošku nadchli a radi by ste niečo z toho zažili na vlastnej koži, zapojte sa do VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV!