AS: Agemsoft

E-learning. Obsah, riešenia a LMS systémy.
Novinky

DUBLIN ...

Mesto bolo pôvodne založené ako centrum pre vikingský obchod s otrokmi, jeho názov možno preložiť ako „čierna mláka“ (dubh – čierny, linn – mláka). Dnes je Dublin hlavným a najväčším mestom Írska. Žije v ňom približne 500 tisíc obyvateľov, avšak vrátane aglomerovanej oblasti tzv. Greater Dublin Area je ich viac ako 1,6 milióna.

Ak hľadáte niečo nevšedné, ale neviete kde začať, ponúkame vám 10 rozličných miest a zaujímavostí, ktoré by ste mali vidieť alebo zažiť počas vášho pobytu v Dubline.

  • Kostol Sv. Michana (St. Michan's Church) a jeho múmie

Kostol je neobyčajne zvláštny tým, že v jeho útrobách sa nachádza množstvo mumifikovaných tiel. Umožňuje to obzvlášť suché prostredie kostola, vďaka ktorému je v ňom uložených 5 dlhých hrobiek s mumifikovanými pozostatkami najvplyvnejších osôb zo 17., 18., a 19. storočia.

  • Národné múzeum škriatkov (National Leprechaun Museum)

Nájdete v ňom unikátnu atrakciu venovanú írskej mytológii plnej zábavy, sveta čarodejníkov a čarovných príbehov. Múzeum vám odkryje záhady írskej a keltskej kultúry.

  • Výstava Tudorovcov v Katedrále Kristovho kostola (Christ Church Cathedral)

Katedrála Kristovho kostola sa má čím pýšiť. Je to najstaršia dublinská budova (11. stor.) a zároveň jedna z najväčších krýpt v Európe. Okrem množstva vzácnych pokladov sa v katedrále nachádzajú aj originálne kostýmy z televízneho seriálu „Tudorovci“, pričom väčšina seriálových častí sa filmovala priamo v katedrále.

  • Sokoliarstvo

Sokoliarstvo je novinkou Dublinu. Je prejavom spevu a excelentného letu dravých vtákov, ako aj špeciálneho odevu a exhibície ich krotiteľov.

  • „Kávičková“ kultúra

Voľné chvíle strávené v Dubline si môžete osladiť v cukrárňach svetového mena Quin of Tarts a The Cake Café. Kávičku s koláčikom alebo s porciou fantastickej torty servírovanú v starožitnom porceláne si vychutnáte v ozaj štýlovom prostredí.

  • Galéria vedy (The Science Gallery)

V areáli najstaršej írskej univerzity (Trinity College) sa nachádza Galéria vedy, ktorá je jedinečným miestom pre súčasných vedcov a širokú verejnosť. Čo ju robí výnimočnou? Skutočnosť, že nemá stálu expozíciu. Vždy ponúka niečo nové a fascinujúce, každá výstava je okorenená množstvom sprievodných akcií, rozhovorov a debát s príležitosťou zapojiť sa.

  • Katedrála Sv. Patrika (St. Patrick's Cathedral)

Katedrála Sv. Patrika je najväčším kostolom v Írsku, je tiež jednou z najkrajších a najzaujímavejších pamiatok Dublinu (12. stor.). Bola postavená na mieste kostolíka z 5. storočia, kde údajne svätý Patrik krstil nových veriacich. Ako dekan v nej takmer 30 rokov pôsobil Jonathan Swift, autor Gulliverových ciest, ktorý je tu aj pochovaný.

  • Tajomné prechádzky Dublinom (Hidden Dublin Walks)

Nevšedný zážitok vám ponúkajú špeciálne organizované tzv. tajomné prechádzky Dublinom, ktoré vám odkryjú temné tajomstvá a pestrú históriu mesta. Počas nich sa dozviete veľa zaujímavostí o kontroverzných postavách, ich príbehy spojené s nadprirodzenými javmi a okultizmom.

  • Pešie výlety (Le Cool Walking Tours)

Na peších výletoch Le Cool sa zoznámite s alternatívnou (umeleckou) stránkou Dublinu. Zámerom dvojhodinovej túry je podeliť sa s okamžikmi „živej kultúry“, zistiť viac o nových umeleckých smeroch (street art, pop-art), móde, hudbe, umelcoch a najnovších trendoch.

  • Galské hry (Gaelic Games)

Galské hry hurlingu a futbalu patria medzi najpopulárnejšie športy v Írsku, sú určené pre mužov aj ženy. Účasť na týchto hrách umožňuje spoznať írsku kultúru nezabudnuteľným a interaktívnym spôsobom.

Ak chcete zažiť aj vy neočakávané chvíle v tajomnom Dubline, zapojte sa do Veľkej súťaže pre učiteľov a vyhrajte letecký zájazd do Dublinu.