AS: Agemsoft

E-learning. Obsah, riešenia a LMS systémy.
Novinky

RÍM ...

Je jedným z najnavštevovanejších miest sveta. Nachádzajú sa tu fascinujúce historické pamiatky, ktoré z Ríma robia najväčšie múzeum pod šírym nebom.

História
Založenie mesta sa viaže k legende o Romulovi a Removi, deťoch boha vojny a pozemskej ženy. Po narodení ich v košíku pustili po rieke Tiber. Chlapcov pred istou smrťou zachránila vlčica. Neskôr ich našiel pastier, ktorý deti vychoval. Keď sa dvojičky dozvedeli pravdu o svojom pôvode, rozhodli sa založiť nové mesto, ktorému by vládli. Chýbalo mu však meno a podľa legendy bol práve toto začiatok vzájomného nezmieriteľného boja. Romulus zabil brata a na počesť víťaza pomenovali mesto ako Roma, teda „mesto Romulovo“.

Kam vyraziť
Nechajte na seba dýchnuť históriu tohto veľkolepého mesta, pastvou pre oči je:

Námestie sv. Petra – jedno z najkrajších námestí na svete nachádzajúce sa vo Vatikáne. Toto barokové námestie je postavené v tvare elipsy. Kolonáda pozostáva z 288 dórskych stĺpov, ktoré sú vysoké až 15 metrov. Na rímse stĺporadia je umiestnených 140 travertínových sôch svätcov.

Bazilika sv. Petra – chrám, z balkóna ktorého sa každoročne všetkým ľuďom prihovára pápež, má kapacitu 60 tisíc veriacich a rozprestiera sa na ploche 23 tisíc m². Vo vnútri sa nachádza množstvo umeleckých obrazov, sôch a oltárov. Fascinujúca je aj slávna Michelangelova pieta (socha Panny Márie, ktorá v lone drží mŕtve telo Ježiša).

Sixtínska kaplnka – je preslávená predovšetkým freskovou výzdobou najvýznamnejších talianskych umelcov. Na obidvoch bočných stenách je šesť veľkých freskových obrazov s výjavmi zo života Ježiša Krista (na pravej strane) a Mojžiša (na ľavej strane), maľovaných v r. 1481 – 1482 toskánskymi a umbrijskými maliarmi (Pinturicchiom, Sandrom Botticellim, Cosimom Rosellim a ďalšími). Práce na nástenných maľbách trvali sotva jedenásť mesiacov. V roku 1508 poveril pápež Julius II. mladého Michelangela Buonarrotiho, aby vyzdobil strop kaplnky. Nevýraznú klenbu rozčlenil architektonickými motívmi na rôzne veľké polia, stredné naplnil výjavmi zo stvorenia sveta, pri rohoch menších obrazov umiestnil postavy nahých mladíkov, medzi lunety päť sibýl a sedem prorokov, v rohových častiach predobrazy spasenia ľudstva a nad oknami Ježišových predkov. Obsahovo tak nadviazal na obrazy bočných stien, maliarsky rozvíjajúc svoje sochárske zámery. Medzi Michelangelom a pápežom Júliusom II. prebiehali údajne neustále spory. Pápež chcel vidieť na klenbe kaplnky dvanástich apoštolov, no Michelangelove predstavy boli úplne iné. Umelec si napokon svoje predstavy presadil a rozhodol sa pre maľby vychádzajúce z knihy Genezis: Stvorenie sveta. Boh Otec tvoriaci svet a prvých ľudí, vznášajúci sa nad vodami až po potopu, pri ktorej sa zachránil iba koráb Noeho. Príbeh stvorenia akoby sa zjavoval na oblohe a ignoroval architektúru s jej klenbami a povalami. Strop dokončil v roku 1512. V Sixtínskej kaplnke sa v súčasnej dobe koná aj voľba pápeža – konkláve.

Pantheon – antická stavba postavená okolo roku 120. Zaujímavá je jej prekrásna mramorová dlažba a stĺporadie. Nachádza sa tu aj viacero náhrobkov významných osobností, napr. Raffaela a talianskych kráľov Vittoria Emanuela II či Umberta I. Uprostred kupoly je otvor, ktorý slúži ako okno, ale má aj funkciu slnečných hodín.

Koloseum – ruiny veľkého amfiteátra v strede Ríma, dokončili ho za cisára Tita roku 80. Pôvodne slúžilo na hry a zápasy. V roku 404 boli gladiátorské zápasy zakázané a v 6. storočí sa skončili aj zápasy s divými zvieratami. Od 15. storočia slúžila budova ako kameňolom - kamene z Kolosea sa použili napr. na výstavbu Palazzo Venezia, Palazzo della Cancelleria a Baziliky Sv. Petra. Koloseum je vysoké 48 m s obvodom vyše pol kilometra a kapacitou 45 000 až 50 000 divákov. Postavili ho zo sivoružových travertínových kvádrov spojených železnými skobami a základy zapustili do hĺbky 9 metrov. Pod arénou sa skrýval systém podzemných chodieb so šachtami a výťahmi pre divoké zvieratá. Ku Koloseu sa viaže slávne proroctvo, ktoré v 8. storočí vyslovil Beda Venerabilis: „Kým stojí Koloseum, bude stáť Rím. Keď padne Koloseum, padne Rím. A keď padne Rím, padne aj svet“.

Forum Romanum – predstavovalo centrum politického, ale aj spoločenského života. Na tomto mieste vzniklo rímske právo a politická kultúra.

Vatikán – jeho rozloha je len 0,44 km2 a má približne 1000 obyvateľov. Nachádza sa v západnej časti Ríma. Hoci je Vatikán najmenším štátom sveta, zaraďuje sa k umelecky najbohatším.

Nákupy
Podobne ako Miláno či Florencia, aj Rím je mestom s množstvom rozmanitých obchodíkov a obchodných centier. Tie najznámejšie značky (Prada, Valentino, Gucci, Giorgio Armani) nájdete na ulici Via Condotti. Obchody predávajúce tovar spomenutých značiek však patria k tým najdrahším. V Ríme ale nájdete aj obchody, v ktorých nakúpite tovar za výrazne nižšie ceny, napr. na ulici Via Corso či Via dei Governo Vecchio.

Nočná krása
Ak už navštívite Rím, určite nevynechajte nočnú prechádzku jeho uličkami. Pamiatky v žiari reflektorov totiž pôsobia úplne iným dojmom ako cez deň. Vo večerných až nočných hodinách začína v meste pulzovať život. Návšteva divadiel, koncertných sál, ale aj hudobných klubov sú zaujímavým spestrením pobytu v Ríme.

Zapojte sa do VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV a vyhrajte Paríž!