AS: Agemsoft

E-learning. Obsah, riešenia a LMS systémy.
Novinky

NEW YORK ...

Niektorí mu hovoria „Mesto, ktoré nikdy nespí“, iní ho nazývajú „Veľké jablko“ či „Gotham“.New York je najľudnatejším mestom USA, jeho metropolitná oblasť patrí medzi najľudnatejšie na svete.Založili ho Holanďania v roku 1624 ako obchodné stredisko New Amsterdam, ktoré kúpili od indiánskeho kmeňa Lenape za 60 guldenov (iná teória hovorí, že za sklenené koráliky v hodnote 24 dolárov). V roku 1664 mesto dobyli Angličania a premenovali ho na New York na počesť Jakuba II., kniežaťa z Yorku a Albany.New York je jedným zo svetových centier obchodu, medzinárodných vzťahov a diplomacie, má globálny vplyv na svetové médiá, politiku, vzdelanie, umenie, módu a reklamu. Je sídlom svetovej organizácie OSN.

Zaujímavosti
Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island je 5 newyorských štvrtí, kde v súčasnosti žije približne 8,3 milióna obyvateľov. Iba Bronx je spojený s americkou pevninou, ostatné časti ležia na ostrovoch.
New York je symbolom Spojených štátov amerických, ide o najväčšie mesto USA, ktoré je hlučné, bohaté a multietnické.

New York je miestom pre:

  • 800 tisíc firiem,
  • 13 tisíc žltých taxíkov,
  • 468 staníc metra,
  • 250 ročne natočených filmov,
  • 46 miliónov turistov (ročne),
  • 25% všetkého zlata sveta.

Obchod a financie
Wall street je úzka ulica na Dolnom Manhattane, ktorá sa považuje za jadro finančného obchodu, je trvalým sídlom burzy New York Stock Exchange, ktorá je od druhej svetovej vojny považovaná za najvýznamnejšie svetové finančné centrum. Federal Reserve Bank spravuje viac ako štvrtinu všetkého zlata sveta, ktoré má bezpečne uložené pod zemou v hĺbke takmer 30 metrov. 

Vzdelanie a kultúra
New York je miestom zrodu mnohých kultúrnych hnutí, napr. Harlemskej renesancie v literatúre, abstraktného expresionizmu v maliarstve (známeho ako Newyorská škola), hip hopu, punku či salsy v hudbe. Kultúrnym centrom je Broadway. V meste pôsobí viac než 2000 kultúrnych organizácií a 500 galérií. Celosvetovo preslávenými sú Carnegie Hall, Metropolitan Museum of Art, Metropolitan Opera a množstvo iných.

Turizmus
Turistika je významným zdrojom príjmov mesta, ročne tu turisti minú viac ako 26 miliárd dolárov. Ikonou mesta je Socha Slobody. Patrí medzi najznámejšie stavby sveta a na prelome 19. a 20. storočia vítala imigrantov z celého sveta. Ďalšími neodmysliteľnými symbolmi mesta sú napríklad Empire State Building, Rockefeller Center, Times Square, Medison Square Garden, Brooklyn Bridge, St. Patrick’s Cathedral, Fifth Avenue a samozrejme Ground Zero (pomník na počesť bývalého Svetového obchodného centra WTC, ktoré bolo 11.9.2001 zničené teroristickými útokmi).

Oddych a relax
Charakteristickým znakom mesta, okrem mrakodrapov, je množstvo parkov a rôznych oddychových a relaxačných zón. Parky v New Yorku pokrývajú takmer 113km2 plochy mesta a verejné pláže sa tiahnu v dĺžke viac ako 22km. Najväčším parkom je Pelham Bay Park v Bronxe, ktorý zaberá rozlohu 3x väčšiu ako Central Park. Botanická záhrada New York Botanical Garden sa podobne ako newyorská ZOO nachádza v Bronxe (100ha). V jej strede je ešte pozostatok pôvodného lesa (20ha), ktorý sa rozprestieral na území New Yorku pred príchodom kolonizátorov v 17. storočí. Jedným z najznámejších verejných parkov je Washington Square Park, ale turisticky najatraktívnejším stále ostáva Central Park. V centre Manhattanu zaberá plochu s rozmermi 4km x 800m, čím definuje profil mesta. Bol navrhnutý tak, aby čo najviac pripomínal idylickú scenériu anglického vidieka. Obsahuje 36 rôznych mostov, viac než 500 tisíc stromov, kopce, jazerá, lúky, ihriská a priestory pre rôzne druhy športov, od šachu po kriket.

New York ako svetová metropola každým rokom láka tisíce turistov. Ak by ste aj vy chceli zažiť atmosféru tohto veľkomesta na vlastnej koži, zapojte sa do VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV a vyhrajte letecký zájazd do samotného srdca Ameriky - New Yorku.