AS: Agemsoft

E-learning. Obsah, riešenia a LMS systémy.
Novinky

MADRID ...

je hlavným a najväčším mestom Španielska. Má viac než 3 milióny obyvateľov. Podľa mnohých návštevníkov je v Madride toľko budov pripomínajúcich zámky, že človek ľahko nadobudne pocit, akoby sa ocitol v rozprávke. Stačí sa prejsť okolo vyzdobeného Kráľovského paláca, vychutnať si prírodnú krásu parku Retiro a potom navštíviť niektoré z mnohých mestských múzeí. Každý deň možno ukončiť vynikajúcou paellou a pohárom skvelého vínka z oblasti Rioja.

Čo poteší oko

Za srdce Madridu je považované Námestie Brány Slnka Puerta del Sol. Na jeho južnej strane nájdete miesto nazvané „Kilometre Zero“, kamennú tabuľu, na ktorej sú vyznačené vzdialenosti do všetkých kútov Španielska.

Na rozsiahle námestie Plaza Mayor je možné vystúpiť niektorými z ôsmich priechodov. Dominuje mu jazdecká socha Filipa III., ktorá je zo všetkých strán obklopená strohými trojposchodovými domami. V minulosti sa tu konali býčie zápasy, verejné popravy, ale aj rôzne slávnosti. V súčasnosti sa tu nachádzajú prevažne obchodíky so suvenírmi, reštaurácie a bary. Je to skutočné kráľovstvo pre chodcov a majiteľov kaviarní.

Najznámejšou stavbou Madridu je kráľovský palác Palacio Real, ktorý sídli na západnom okraji starého mesta na mieste niekdajšej vojenskej pevnosti. V roku 852 tu arabský emir Muhammad I. dal postaviť tzv. alcázar – pevnostný palác, nazývaný Majerit, z ktorého mena vznikol názov mesta Madrid. Roku 1561 sa Madrid stal hlavným mestom Španielska a maurský palác slúžil až do roku 1734 ako kráľovské sídlo. Po jeho vyhorení bola stavba nahradená novým zámkom Palacio Real. V čase, keď je kráľovský palác prístupný verejnosti, môžu si jeho návštevníci prezrieť asi 50 miestností, ktoré sú zriadené ako múzeum. Palác je obklopený parkmi, ako je Casa de Campo či Parque de Atracciones. Oproti palácu stojí jeden z najväčších kostolov mesta, katedrála Virgen de la Almudena.

Popri paláci Palacio Real dôjdete k námestiu Plaza de Espaňa, na ktorom panuje neustály ruch. Na tomto námestí stojí aj súsošie dvoch hrdinov – najznámejších bojovníkov proti veterným mlynom – Dona Quijota a Sancha Panzy. V kaplnke Paseo de la Florida môžete navštíviť hrobku slávneho maliara Francesca de Goyu. Ak by ste chceli vidieť býčie zápasy, navštívte býčie arény Puerta Grande. Milovníci modernej architektúry by nemali vynechať Torre de Madrid – 124 m vysokú budovu.

Futbal a adrenalín

Fanúšikom futbalu odporúčame návštevu futbalového štadióna Santiago Bernabeu, domovského stánku azda najslávnejšieho klubu na svete Realu Madrid. Nadšenci adrenalínových športov by nemali vynechať arénu pravých španielskych toreadorov na námestí Plaza de Toros.

Skúste šťastie a leťte do Madridu práve Vy a zapojte sa do VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV!