AS: Agemsoft

E-learning. Obsah, riešenia a LMS systémy.
Novinky

LONDÝN ...

Hlavné a najväčšie mesto Anglicka a Spojeného kráľovstva. Kozmopolitný mix prvého a tretieho sveta. Kráľovské mesto plné kontrastov, a zároveň najväčšie finančné centrum sveta.

Čo treba vidieť

Westminsterský palác – sídlo britského parlamentu, pamiatka UNESCO, od roku 1066 miesto korunovácie anglických panovníkov.

Big Ben – ľudový názov pre vežu na severovýchodnom konci Westminsterského paláca. Názov Big Ben bol odvodený podľa zvonu, ktorý je vo veži umiestnený. Tento zvon odbíja vždy celú hodinu s presnosťou jednej sekundy. Teórie o vzniku mena Big Ben sa rôznia. Podľa jednej teórie bol zvon pomenovaný po jednom zo staviteľov paláca Sirovi Benjaminovi Hallovi, a podľa druhej po zápasníkovi a boxerovi z 19. Storočia Benovi Cauntovi.

Buckinghamský palác – oficiálne sídlo kráľovnej, najslávnejší kráľovský palác v Londýne, miesto národných osláv, ale aj kríz.

Kostol Temple - oáza pokoja v ruchu veľkomesta, bývalý súd rádu templárskych rytierov, ide o miestny románsky kostol - jednu z najstarších stavieb Londýna.

Tower of London – stredoveká, 900 rokov stará, pôvodná kráľovská pevnosť na Temži, sú tu uschované korunovačné klenoty, chránené gardou Beefeaters a UNESCOm.

Tower Bridge – zdvíhací most nad riekou Temža, londýnska ikona postavená v 19. storočí, vo vežiach možno vidieť miestnosti s pôvodným zdvíhacím mechanizmom.

Čo treba navštíviť

Milovníci histórie budú mať najväčší zážitok z British Museum. Nájdu tam množstvo hodnotných artefaktov, zlata, šperkov, kostí, múmií, dokonca vnútro slávneho Aténskeho Parthenónu ako aj najslávnejší písomný odkaz na svete – Rosettskú dosku, ktorá pomohla rozlúštiť egyptské hieroglyfy.

Nikde nezažijete lepšiu viktoriánsko-gotickú atmosféru ako na cintoríne Highgate s katakombami v egyptskom štýle.

Jednou z najväčších a na zbierky najbohatších galérií je National Gallery. Vznikla ako zbierka jednotlivých obrazov, mnohé z nich získala darovaním. Je miestom diel svetových velikánov, ako Rembrandt, Canalett, Tizian, Rubens a veľa iných. Patrí k najrenomovanejším umeleckým múzeám na svete, jej obrazy prezentujú všetky európske maliarske školy počnúc 13. a končiac 20 storočím.

Za návštevu nepochybne stojí aj Victoria & Albert Museum, obrovské múzeum dekoratívneho umenia, ktoré obsahuje viac ako 4,5 milióna exponátov. Bolo založené v roku 1852 a pomenované po kráľovnej Viktórii a jej manželovi princovi Albertovi. Nachádza sa v oblasti známej ako „Albertopolis“, kde je umiestnený aj pamätník princa Alberta, Prírodovedné múzeum, ako aj Royal Albert Hall, koncertná sála venovaná princovi Albertovi.

Čo treba zažiť

Už ste niekedy stretli na ulici Madonnu alebo Kate Moss? V Londýne je všetko možné, veď ide o najvzrušujúcejšie mesto Európy, a preto odporúčame:

London Eye
- kolosálne, 135 metrov vysoké, tretie najväčšie vyhliadkové koleso na svete, vyššie je už iba Singapore Flyer a Hviezda Nančangu. Otočenie kolesa trvá 30 minút a do každej z kapsúl sa zmestí 25 pasažierov. Ide o rozhľadňu pre takmer 40 kilometrový okruh mesta.

Madam Tussauds
– múzeum voskových figurín, svetová zaujímavosť pre tisícky návštevníkov. Veď kto by sa nechcel odfotiť s Kráľovnou Matkou, Davidom Beckhamom či pápežom?

Trafalqar Square
– námestie plné holubov, častokrát plné demonštrantov, ale aj hudobníkov a umelcov. Uprostred námestia stojí 52 metrov vysoký Nelsonov stĺp.

China Town
– ak rezance, tak jedine tu. Cez množstvo čínskych prisťahovalcov a milovníkov čínskej kuchyne sa dostanete do štvrte SoHo, ktorá patrí k tým najpulzujúcejším.

Shopping mánia v Londýne

Nákupní maniaci hovoria, že všetky cesty vedú na Victoria Coach Station. Ďalším známym „meeting pointom“ je Picadilly Circus – odkiaľ sa dostanete takmer všade. Obchodné domy svetových mien a značiek sa na vás valia z každej strany. Pokiaľ to stále nebude stačiť, zabočte na najznámejšiu nákupnú ulicu Oxford Street.

Ak by ste chceli zažiť atmosféru tohto veľkomesta na vlastnej koži, zapojte sa do VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV a vyhrajte letecký zájazd do Londýna.