AS: Agemsoft

E-learning. Obsah, riešenia a LMS systémy.
Novinky

AMSTERDAM ...

Amsterdam je jedným z najromantickejších a zároveň najliberálnejších miest v Európe. Prekrásne kanály, svetoznáme múzeá či naklonené meštianske domy lákajú milióny turistov rok čo rok.

Amsterdam je mestom tolerancie a rôznorodosti. Tu sa len turista pozastaví nad výstredným oblečením či párom rovnakého pohlavia bozkávajúcim sa na námestí. Je to miesto legálnej predajnej lásky a zároveň miesto, kde vás pri prechádzke počas bieleho dňa prekvapí závan ľahkých drog vo forme lízaniek a koláčov (tzv. space cake) či halucinogénnych húb dostupných na každom rohu.

Amsterdam má všetky výhody veľkomesta, bohaté kultúrne možnosti, zábavné podniky najrôznejšieho druhu, múzeá či galérie, no zároveň sa môže pýšiť dobrou dopravnou infraštruktúrou. Mesto je fyzicky veľmi malé, pokojné a vďaka kanálom máte často pocit, že ste uprostred vidieka. Najvhodnejším dopravným prostriedkom je tu bezpochyby bicykel, a to nielen kvôli cene miestnej hromadnej dopravy, no najmä kvôli neopakovateľnej atmosfére, ktorú pri bicyklovaní môžete zažiť.

Tipy, ako stráviť voľný čas v Amsterdame – TOP 5

1. Plánujte a rezervujte vopred

Amsterdam je jedným z mála miest, kde si turista vie dokonale naplánovať trasu svojich turistických potuliek. Na mnohé turistické atrakcie sa viete prihlásiť vďaka digitálnemu lístku kúpenému prostredníctvom mobilných zariadení. Cenovo najvýhodnejšou a najflexibilnejšou možnosťou je kúpa špeciálnej karty, tzv. I amsterdam city card, s množstvom výhod, zliav a bezplatnej verejne dopravy.

2. Múzeá

Viaceré múzeá v Amsterdame sa úplne prispôsobili potrebám súčasného turistu. Otváracie časy sú mnohokrát posunuté do neskorých večerných hodín, čo ocenia milovníci nočných aktivít. Prečo si po výdatnej večeri nezájsť na výstavu majstrovských diel do Múzea Vincenta van Gogha či Múzea Stedelijk, alebo Múzea fotografie Foam? Je to možnosť ukončiť deň nevídaným umeleckým zážitkom.

3. Rijksmuseum

Jedna z najvzácnejších zbierok umenia na svete má nový domov. Rijksmuseum, holandské národné múzeum v Amsterdame, má za sebou desať rokov náročnej rekonštrukcie. Stála rekordne veľa peňazí a nesmierne veľa úsilia. Výsledok však stojí za to. Múzeum vystavuje 8 000 diel z miliónovej zbierky, podávajúcej obraz o viac ako osemstoročnej histórii Holandska. Najvzácnejším obrazom je Nočná hliadka od Rembrandta a rozmerovo najväčším dielom je maľba The Battle of Waterloo od Pienemana (5,76 m x 8,23 m).

4. Svet Anny Frankovej

Príbeh Anny Frankovej je známy na celom svete. Annelies Marie Franková bolo nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré sa spolu so svojou rodinou skrývalo počas druhej svetovej vojny v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny padlo za obeť nacistickému vyvražďovaniu. Svoj život počas ukrývania zachytila Anna vo svojom denníku, ktorý sa zachoval a po vojne bol zverejnený. Dom, v ktorom sa ukrývala s celou svojou rodinou, slúži dnes ako múzeum zasvätené spomienkam tohto mladého židovského dievčaťa.

5. Mesto bicyklov

Pri prehliadke mesta strávenej na dvoch kolesách sa každý turista bude cítiť ako ozajstný Holanďan. Ak si človek nie je celkom istý v cyklistických mestských trasách, ideálnym riešením je obrátiť sa na profesionálneho cyklistického sprievodcu. V prípade, že sa chce vyhnúť rušnému životu na námestiach Dam Square a Leidseplein, stačí, ak vyrazí za mesto a do 20 minút sa ocitne v oáze priestranných polí, poľnohospodárskych osád, veterných mlynov, v oáze pokoja a ticha.

Skúste šťastie a leťte do Amsterdamu práve Vy a zapojte sa do VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV!